7 potravin, které nás v chladném počasí zahřejí – RAWmarket.cz
 • 7 potravin, které nás v chladném počasí zahřejí

  Tropické, subtropické ovoce, melouny, okurky, saláty. RAW strava ochlazuje náš organismus. V horku je to skvělé, v zimě už moc ne a můžete mít občas pocit chladu. Existují dva způsoby, jak tomu předejít. První je ohřívání jídla do 40°C a druhý je konzumace zahřívacích potravin. Dnes se podíváme na metodu číslo dva a ukážeme si sedm nejlepších potravin, které vás zahřejí. A na závěr máme několik rad od RAW lidí z opravdu chladné Aljašky.

  potraviny, které nás zahřejí

  Zázvor

  Určitě znáte specifickou chuť zázvoru. Je pálivý a prohřívající. Navíc má i léčebné účinky. Je vhodný při nachlazení a dýchacích potížích, je protizánětlivý, podporuje pocení a snižuje bolest. Pokud se chcete opravdu zahřát, doporučuji sušený zázvor.

  zázvor

  Skořice

  Největší výhoda skořice je, že lze použít do jakéhokoliv sladkého jídla. Děláte si ranní smoothie? Přidejte do něj lžičku skořice. Děláte nějaký RAW cake? Tam se špetka skořice určitě neztratí.

  skořice

  Pohanka

  Pohanka přináší do našeho těla jangovou energii (zahřívá, stahuje, zrychluje). Proto je doporučené ji konzumovat hlavně v zimním období alespoň 2x či 3x do měsíce. Navíc obsahuje cennou látku rutin a celkově je pro naše tělo skvělá.

  pohanka-svetla

  Datle

  Datle jsou skvělé v zimě. Navíc v zimním období je jejich hlavní sezona a dostanete i skvělé čerstvé datle za super cenu. Po zbytek roku jsou ale skvělou alternativou datle sušené. Do Evropy se dostávají datle z dvou hlavních zemí – Alžírska a Íránu. Alžírské mi přijdou takové nevýrazné a bez chuti. Doporučuji spíše iránské. Jsou sladší, výraznější a lahodnější. Sušené íránské datle najdete i na RAWmarket.cz.

  datle

  Rozinky a další sušené ovoce

  Další sušené ovoce, které bych v zimě doporučil jsou rozinky. Mé nejoblíbenější a zároveň nejčastěji objednávané jsou extra velké rozinky thompson. Jeden zákazník si po vyzkoušení objednal dokonce 30 kg 🙂 Nejedná se v žádném případě o známé suché rozinky ze supermarketu. Ba naopak. Jsou vláčné a lahodné. Doporučuji vyzkoušet.

  rozinky

  Pepř

  Pepř nejen že zvýrazní chuť jídla, ale také nás zahřeje. Zkuste si třeba sem tam v zimě salát i trochu připepřit.

  pepř

  Bylinkový čaj

  Věřím, že předchozí potraviny vám pomohly dostatečně. Pokud ani to ne, zkuste si udělat bylinkový čaj. I když jste na RAW, tak doušek teplého čaje z bylinek vám neublíží.

  zelené bylinky

  Jaké jsou ochlazující potraviny, kterým bychom se v zimě měli vyhnout?

  Ochlazující potraviny jsou: káva, tropické a subtropické ovoce, ovocné šťávy a džusy, lesní plody, olivy, rajčata, meloun, jahody, máta, okurky, hlávkový salát, chilli.

  Vždy je dobré se vyhnout extrémům, přestože je venku chladno, bylo by chybou se zaměřit jen na zahřívající potraviny. Zařaďte do svého jídelníčku i ty neutrální a ochlazující omezte. Neutrální potraviny můžete konzumovat v létě i v zimě a jsou to: ovoce mírného pásu, semena, ořechy, zelenou, listovou a kořenovou zeleninu, luštěniny, rýže, droždí, švestky.

  8 tipů od lidí na RAW z Aljašky:

  • Hodně cvičte
  • Cayenský pepř do ponožek a rukavic
  • Přidejte více zahřívacích potravin do stravy
  • Zahřejte si jídlo do 40°C
  • Ohřejte si talíř
  • Pokud vyndáte salát z lednice, nechte ho chvíli v pokojové teplotě
  • Přidejte do salátů ohřátý dresing
  • Pijte teplý jablečný mošt

  Máte nějaké další tipy na zahřívací potraviny? Podělte se s ostatními v komentářích pod článkem.

  zdroje:

  thebestofrawfood.com/raw-uncooked-food.html

  tradicnicinska.cz

  Nadšenec do zdravé stravy. Postupně přecházm na RAW. Většinou se daří, občas se ještě nechám zlákat. Tento blog a e-shop mi má pomoci se sebemotivací. Spokojení čtenáři a zákazníci jsou mou velkou odměnou.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *